Mistrovství ČR BMX 2021, Pardubice

Skvěle připravená trať a výborné zázemí sportovního areálu v Pardubicích se začalo plnit hned s pátečním ránem, kdy se otevřel kemp v blízkosti dráhy. Všechny české BMX týmy se připravovaly, aby poslaly do boje o titul perfektně připravené a naladěné jezdce. Celý páteční den tak finišovaly přípravy jak jezdců, tak pořadatelů.

Celý víkendový program začal po čtvrté hodině odpolední, kdy byl spuštěn trénink před závody. Ačkoli většina jezdců pardubickou trať zná, všichni se vydali na dráhu, aby se rozjezdili na sobotní závod. Trénink probíhal odděleně pro kategorie challenge a pro juniorské + elitní kategorie.

Sobotní den nás přivítal dobrým podzimní počasím, které bylo pro jezdce jak stvořené. První nedočkavci se v areálu pardubického bikrosu, v oblasti pro týmové stany začali shromažďovat již před osmou hodinou. V devět hodin se naplno otevřely vstupy na trať a ta se okamžitě zaplnila ridery. Trénink probíhal bez problémů a tak mohl být v 11:15 odstartován závod. Na start závodu se postavilo úctyhodných 385 jezdců, kteří začali urputně bojovat o mistrovský titul. V průběhu závodu nedocházelo ke zdržením a kvalifikační jízdy se blížily ke konci. Napětí se stupňovalo s příchodem semifinálových jízd, kdy každé sebemenší zaváhání může znamenat pro jezdce konec závodu. Došlo i k několika pádům, které vyřadili favority o možný boj o titul. Smolně tak na zemi skončili Vítek Rekl, Daren Dvořák, Filip Bartošák či Lukáš Kadlec.

Finálové jízdy standardně začala kategorie Boys 6, kdy roli favorita potvrdil Max Roškot z Bikrosclubu Řepy. V kategoriích Boys 7, 8 a 9 titul zaslouženě odváží Bike team Vyškov. O tituly se vyškovským postaral Jirka Luska, Ondra Průcha a Dan Frydrych. Pardubický jezdec Dominik Ráliš zvítězil v kategorii Boys 10 a ukázal, že na domácí dráze nemá žádného přemožitele.

Jako další patřila trať finálovým jízdám riderům na 24 kolech. V nejmladší kategorii Cruiserů do 16-ti let zvítězil Martin Huf z Utopia Bikes Zábřeh a v kategorii Cruiser TOP vítězství patří Standovi Axmannovi z Bike teamu Uničov. Svou mistrovskou roli pak potvrdil Jakub Skřejpek v kategorii Cruiser 30/39 a Robert Boček v kategorii Cruiser 40+, oba členové týmu TJ Favorit Brno.

Po cruiserech se na trať vrátila „20“ kola a v kategorii Boys 11 získal svůj šestý titul Mistra ČR Matěj Pavka z SK Horní Krupka. Všem dvanáctiletým potom ukázal záda Vojta Bečka a svůj trumf si tak přičetla na účet BMX Bílina. Již čtvrtý mistrovský titul v roce 2021 si v kategorii třináctiletých vybojovali vyškovští, kteří na závody perfektně připravili také Jaromíra Honzáka. V kategorii čtrnáctiletých nedošlo k žádnému překvapení a svůj titul do Bikrosclubu Řepy odváží Viktor Chudoba. Na stupínek nejvyšší v Boys 15 si stoupl benátecký Jakub Cidlinský. O rok starší kategorii šestnáctiletých ovládl Tonda Vyroubal z Bike teamu Uničov. Svůj první titul zaslouženě vybojoval Martin Šálek v kategorii 17+ a získal tak druhý titul pro SC BMX Benátky. První místo v kategorii 30+ si odvezl klub TJ Favorit Brno, které vybojoval Tomáš Haluza. V jediné challenge kategorii dívek 14+ zvítězila úspěšná reprezentantka ze Studénky, Sabina Košárková.

Elitní kategorie bohužel nebyli početně obsazeny tak, jak bychom si přáli. Všichni jezdci kategorie JUNIOR i ELITE si však zaslouží obdiv. Juniorskou kategorii dívek vyhrála Michaela Wantuloková z Třince a v elitní kategorii dívek dominovala celý den Eliška Bartůňková z Bikrosklubu Jeseník. V kategorii Junior men zvítězil zasloužené Marek Neužil z Prahy – Bohnic, který potvrzuje svou formu, kterou má od začátku závodní sezóny. Mistrovský titul v Elite men získal jesenický Jan Švub, který po pádu Matěje Linharta na druhé rovince již neměl žádného přemožitele.

Následující den po rozdávání individuálních titulů se závodí o tituly klubové, týmové. Počet závodících čtyřčlenných družstev roste kazdým rokem, kdy mezi letošních 73 družstev dokáží největší kluby sestavit a do soutěže poslat i desítku soutěžních čtveřic. Poslední ročníky klubové soutěže jsou více než napínavé a o titulu můžou přemýšlet top družstva hned několika klubů, a letošní rok nebyl výjimkou. Pád nebo horší výsledek i třeba v základní jízdě jednoho z jezdců družstva tak znamená konec titulových ambicí.

Pády a chyby letos míchaly pořadím od prvních kvalifikačních jízd. Postupně tak ztrácely body A-týmy Vyškova, domácích Pardubic i Řep, po těžkém pádu Michala Hrazdíry i Olympusu a vytrácela se i naděje Bohnic. Kdo se vyhýbal chybám byly družstva Benátek. Jezdce top družstev podporovali jejich kluboví kolegové a Benátky si tak zapisovaly nejvyšší počty bodů, obě nejsilnější družstva se tak držela vpředu a v průběžných výsledcích si měnila pořadí. Benátky tak letos ovládly republikové měření sil klubů a kromě suverénního titulu braly i bronz, když se v těsným bodovým rozdílem dostal na druhé místo tým Vyškova, a stejně těsně na čtvrtém místě zůstal tým Favoritu Brno, na pátém místě pak první tým z Řep.

Buďte první, kdo článek okomentuje

Vložte komentář

Your email address will not be published.


*